Jaskra leczenie

Rozwój nowoczesnych metod badania spowodował, że na wiele wcześniej nieuleczalnych chorób, dzisiaj patrzymy z dużą nadzieją. Postęp technologiczny w diagnostyce okulistycznej pomaga prawidłowo wykryć przyczyny wady wzroku, dzięki temu możliwe jest skuteczne leczenie jaskry.

Bardzo ważne jest by przy wyborze terapii jaskry mieć na względzie nie tylko cel leczenia, ale również brać pod uwagę sposób działania, efekty uboczne, interakcje leków oraz zmniejszoną tolerancję stosowanych preparatów.

Nowoczesne terapie jaskry oraz strategie postępowania z pacjentami mają poprawić jakości życia chorych. Głównym celem leczenia choroby oczu jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i poprawa ukrwienia nerwu wzrokowego. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania wady wzroku. Zgodnie z zaleceniami European Glaucoma Society wskazane jest rozpoczęcie leczenia od terapii farmakologicznej. W pierwszej kolejności podaje się krople do oczu, tabletki dopiero w ostateczności wykonuje się zabiegi chirurgiczne. Na początku stosuje się krople do oczu zawierające beta blokery (Betoptic, Betaman), inhibitory anhydrazy węglanowej (Trusopt, Azopt) obniżające ciśnienie śródgałkowe. Leki zmniejszające produkcję cieczy wodnistej i ułatwiające jej prawidłowy odpływ (Jopidyna,Oftanex,Pivepol, Brimonidine).

Leczenie laserowe

Wykonuje się najczęściej w jaskrze z zamykającym się kątem przesączania, gdy nie pomagają krople lub gdy przyjmowanie leków jest niewskazane. Polega na przecięciu tęczówki w oku, co pomaga obniżyć ciśnienie w gałce ocznej (tzw. trabekuloplastyka). Czasami mimo zabiegu potrzebne jest dalsze leczenie za pomocą kropel. Zabieg laserem jest bezpieczny, nie powoduje stanu zapalnego ani krwawienia.

Leczenie chirurgiczne

Operacje wykonuje się w sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne lub leserem nie pomogło zahamować uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz postępujących ubytków w polu widzenia. Najbardziej popularnym zabiegiem jest trabekulektomia, polegająca na udrożnieniu kąta przesączania poprzez wytworzenie przetoki przez którą ciecz wodnista może wydostawać się z komory przedniej oka. Stosuje się ją wtedy, gdy trzeba szybko i mocno obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Charakteryzuje się dużą skutecznością.

Jaskra jest chorobą przewleką i mimo stosowania leczenia należy wg. wskazań okulisty przeprowadzać regularne badania. Dzięki, którym na bieżąco można monitorować przebieg choroby oczu i w razie pojawienia się zmian w oku adekwatnie do sytuacji reagować. Im wcześniej wykryta jaskra tym większa szansa na zatrzymanie procesu utraty wzroku.