Objawy jaskry

Jeżeli masz wrażenie, że nie ogarniasz wzrokiem całego obrazu, idź do okulisty. To może być bardzo niebezpieczna jaskra. Zwykło się mówić, że neuropatia jaskrowa jest skradającym się nocnym złodziejem. To dlatego, że choroba oczu rozwija się podstępnie i stopniowo pozbawia wzroku.

Jak już wiemy najczęściej występuje jaskra z szerokim kątem przesączania. W tym przypadku powolna degeneracja oka, która może trwać nawet do 20 lat, rozwija się bezobjawowo. Stopniowo zawęża pole widzenia poprzez niszczenie nerwów wzrokowych aż do całkowitej ślepoty. Pozostała część pacjentów z tzw. zamykającym się kątem przesączania zaczyna widzieć koła wokół źródeł światła. Ma pogorszoną ostrość widzenia kiedy ciśnienie śródgałkowe rośnie, a gdy spada ostrość wzroku poprawia się. Odczuwają ból oka i nad nim, często towarzyszą temu nudności i wymioty.

Wyróżnia się ponad 30 typów jaskry i przynajmniej tyle samo objawów. Poniżej znajdziesz najbardziej charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o niebezpiecznych procesach zachodzących w oku:

  • poranne migreny
  • intensywny ból gałki ocznej
  • częste bóle głowy
  • zmianę ostrości widzenia
  • pogorszenie pola widzenia
  • koła tęczowe wokół źródla światła
  • przewlekłe zapalenie spojówek nie poddające się leczeniu

Sygnałem są też stale zimne ręce i stopy, świadczące o zaburzeniu krążenia. Szczególnie narażone są osoby po 35 roku życia. Gdy na jaskrę chorują twoi krewni, ty też możesz ją mieć, np. gdy jaskrę ma matka, ryzyko wzrasta do 60%. Chorobę może wywołać zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie, długotrwały stres i tzw. zespół naczynioskurczowy. W grupie ryzyka znajdują się też osoby krótkowidzące.

Jaskra jest chorobą nieuleczalną. Dlatego tak ważne jest wczesne jej rozpoznanie, bo to daje szansę na zatrzymanie schorzenia. Wiemy już, że jaskra często rozwija się bezobjawowo, dlatego wskazane jest aby po 30 roku życia badać się co 2 lata, a po 40 sprawdzać wzrok co rok. Ważne jest również badanie poziomu cholesterolu, ponieważ wysoki podnosi ciśnienie, które może uszkodzić nerw wzrokowy.