Operacja jaskry

Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z jaskrą ale o skuteczności leczenia często decyduje czas. Im wcześniej postawiona diagnoza tym większe szanse, że obejdzie się bez operacji.

Choroba cywilizacyjna za, którą uznaje się jaskrę niszczy nerw wzrokowy oraz komórki zwojowe siatkówki. Spowodowane jest to wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wczesne wykrycie choroby pozwala na efektywną terapię przy użyciu środków farmakologicznych. W stanie zaawansowanym z pomocą przychodzi nam operacja lub zabieg laserowy.

O wyborze metody operacji decydują głównie przeciwwskazania, rodzaj i stadium choroby. Najczęściej spotykanymi zabiegami są: Głęboka sklerektomia, Wiskokanalostomia i Ex-press. Pierwszemu zabiegowi poddawani sa pacjenci u których leki nie obniżają ciśnienia. Drugi sposób nie zalecany jest osobom z jaskrą przewlekłą wąskiego kąta. Ex-press wprowadza niewielki implant pod spojówkę, co umożliwia odpływ płynu wewnątrzgałkowego, tym samym obniża ciśnienie wewnątrz gałki oka.

Zabieg laserowy tzw. Irydotomia, wskazany jest w przypadku jaskry przewlekłej wąskiego kąta. Metoda ma na celu poprawę krążenia płynu w oku poprzez zrobienie dodatkowego otworu w tęczówce oka. Umożliwia to zwiększenie pola wiedzenia. Wiele czynników wpływa na cenę zabiegu, dlatego nie da się jednoznacznie określić i jest to uwarunkowane indywidualnie jak i od danej placówki. Koszty operacji jaskry kształtują się od 2500 do nawet 10000 zł.

Ważne! Po operacji zakładany jest opatrunek na oko i nie wolno ci samemu zadecydować, bez konsultacji z lekarzem, o jego zdjęciu. Wskazany jest odpoczynek, relaks. Należy unikać: pochylania, dźwigania, pocierania oka, spania na boku po stronie operowanego oka, stosowania gorących kąpieli.

Centrum informacji o chorobie

    filtr do odkurzacza nilfisk alto
    filtr zamiennik do odkurzaczy festool ctl mini i midi wymiary x mm klasa filtracji m więcej cena pln karcher nt pes poliestrowy flex vc l